Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie braku regulacji ustawowej dla określenia wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów z dnia 2023-05-24.

Adresat:
Minister Rozwoju i Technologii
Sygnatura:
IV.7007.50.2014
Data sprawy:
2023-05-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie braku regulacji ustawowej dla określenia wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

W zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich pozostaje kwestia braku regulacji ustawowej dla określenia wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. O pilne działanie ustawodawcy w tym zakresie apeluje także Polskie Stowarzyszenie Klasyfikatorów Gruntów.

Wymaga podkreślenia, że niniejszy problem, stanowiący przedmiot działań generalnych RPO od 2008 r., pozostaje w dalszym ciągu aktualny. Zgodnie z opublikowanymi w marcu 2023 r. wynikami kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, 12 spośród 16 objętych kontrolą starostw w latach 2017 - 2022 (I kwartał) nie określiło i nie podało do publicznej wiadomości wymogów, jakie musi spełniać kandydat na klasyfikatora gruntów. Brak transparentności i określenia jasnych kryteriów powoływania osób wykonujących gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzi do występowania nieprawidłowości przy jej przeprowadzaniu. Nieprawidłowości te w szczególności polegają na dokonywaniu w sposób niejednolity doboru osób do przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów: w przypadku postępowań prowadzonych z urzędu w sposób niezgodny z regulacjami w zakresie udzielania zamówień publicznych, zaś w postępowaniach prowadzonych na wniosek, wyboru klasyfikatorów dokonywali sami wnioskodawcy, którzy następnie wypłacali im bezpośrednio wynagrodzenie. W kontrolowanych starostwach nie były wydawane upoważnienia dla klasyfikatorów, jak również nie prowadzono rzetelnego nadzoru ich działań. Sporządzone projekty klasyfikacji, obejmujące mapę i protokół, nie zawierały części elementów wymaganych przepisami prawa.

Wnioski z przedmiotowej kontroli Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizował stronie rządowej w swoim poprzednim wystąpieniu z dnia 24 sierpnia 2021 r., wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów. Wskazują one na potrzebę pilnego uregulowania ww. problematyki w ustawie. Z punktu widzenia ochrony praw i wolności obywatelskich, aktualna sytuacja, będąca także skutkiem niewystarczającej determinacji władz publicznych w prawidłowym uregulowaniu omawianych zagadnień, jest nie do zaakceptowania.

W tym stanie rzeczy, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o udzielenie informacji co do aktualnego stanu prac legislacyjnych w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-06-07
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w piśmie z 7 czerwca 2023 r. zapewnił, że resort podejmuje czynne działania w celu realizacji zalecenia zgłoszonego przez Najwyższą Izbę Kontroli w ramach kontroli, pn. „Wykonywanie gleboznawczej klasyfikacji gruntów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”, mającego na celu określenie niezbędnych kwalifikacji osób uprawnionych do przeprowadzania czynności klasyfikacyjnych w ramach gleboznawczej klasyfikacji gruntów, które będą zapewniały odpowiedni poziom merytoryczny opinii wydawanych przez klasyfikatorów.