Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych z dnia 2023-01-24.

Adresat:
Minister Infrastruktury
Sygnatura:
VII.7202.3.2023
Data sprawy:
2023-01-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o udzielenie wyjaśnień w sprawie prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Jak wynika z ustaleń RPO, projekt wskazanego wyżej rozporządzenia został przedstawiony przez Ministra Infrastruktury w dniu 19 października 2022 r., jednak wciąż jest on przedmiotem konsultacji. Tymczasem przyjęcie ww. rozporządzenia w jak najszybszym terminie jest niezbędne w celu umożliwienia rolnikom zastosowania nawozów azotowych. Jak zauważa Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) w opublikowanym wystąpieniu do resortu infrastruktury z dnia 15 stycznia 2023 r., stosowanie nawozów azotowych jest zgodne z zasadami prawidłowej agrotechniki, a panujące w tym roku warunki pogodowe potencjalnie pozwalałyby na używanie nawozów już w chwili obecnej.

W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o wyjaśnienie przyczyny wciąż trwających prac legislacyjnych oraz zapytaniem o planowany termin ich ukończenia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-02-09
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury w piśmie z 9 lutego 2023 r. wyjaśnił, że przedmiotowy program działań wdraża unijną dyrektywę 91/676/EWG – tzw. dyrektywę azotanową. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie oddziaływania sektora rolniczego na stan wód powierzchniowych i podziemnych poprzez racjonalną gospodarkę nawozami, skutkującą zmniejszeniem spływu substancji biogennych do wód. Projekt Programu działań jest opracowywany w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, a przyjmowany przez Radę Ministrów. Opracowując projekt Programu działań minister właściwy do spraw gospodarki wodnej ma obowiązek przeprowadzić strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko oraz zapewnić możliwość udziału społeczeństwa w tym procesie na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Projekt rozporządzenia był procedowany w najkrótszych możliwych terminach wynikających z Regulaminu pracy Rady Ministrów z uwagi na to, że wprowadza m.in. elastyczny termin wiosennego stosowania nawozów, co jest niezwykle istotne dla rolników oraz kluczowe w kontekście prawidłowej gospodarki nawozowej. W projekcie rozporządzenia zaproponowano 1 dniowe vacatio legis, aby rolnicy jeszcze w lutym 2023 r. mogli korzystać z elastycznego wiosennego terminu stosowania nawozów.