Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Minister Finansów w sprawie ubóstwa menstruacyjnego i stawki VAT na kubeczki menstruacyjne z dnia 2023-01-17.

Adresat:
Minister Finansów
Sygnatura:
V.511.1047.2022
Data sprawy:
2023-01-17
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Minister Finansów w sprawie ubóstwa menstruacyjnego i stawki VAT na kubeczki menstruacyjne.

W dniu 9 sierpnia 2019 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzającą m.in. nową matrycę stawek VAT oraz wiążącą informację stawkową. Od 1 lipca 2020 r. towary dla potrzeb podatku VAT są oznaczane przy użyciu Nomenklatury scalonej (CN) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).

W odniesieniu do artykułów higienicznych jedną stawką VAT 5% objęto produkty klasyfikowane w CN 9619 00 - tj. podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału. Tym samym obniżono stawkę VAT z 8% do 5% dla tego typu artykułów higienicznych. Tymczasem - jak wynika z odpowiedzi resortu finansów z dnia 20 marca 2020 r. na interpelację poselską - kubeczki menstruacyjne nie są objęte obniżoną stawką podatku VAT. Powoduje to, że cena jednostkowa produktu jest o wiele wyższa w porównaniu do innych artykułów higienicznych stosowanych w czasie menstruacji, można zatem uznać, że jest on artykułem trudno dostępnym pod względem ekonomicznym

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że problem dostępności artykułów higienicznych dla kobiet w czasie menstruacji został dostrzeżony zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. W czerwcu 2021 r. Parlament Europejski w rezolucji dotyczącej praw reprodukcyjnych postulował zapewnienie potrzebującym darmowych środków higieny, wskazując, że zapobieganie ubóstwu menstruacyjnemu jest zadaniem pilnym. Potrzebę wprowadzenia systemowych rozwiązań i zwiększenia dostępności tych artykułów podkreślono również w czasie konferencji Senackiego Zespołu "Zdrowie Polaków".

Dodatkowo RPO wskazał, że stosowanie obniżonych stawek podatku VAT jest jednym z instrumentów polityki społecznej, w tym również ograniczania ubóstwa menstruacyjnego. W tym kontekście trudno znaleźć uzasadnienie dla obniżania stawek podatku VAT dla części artykułów higienicznych dla kobiet z pominięciem pozostałych produktów do tego przeznaczonych. W ocenie RPO objęcie tą samą stawką podatku VAT (5%) wszystkich artykułów higienicznych stosowanych w czasie menstruacji przyczyniłoby się do ograniczenia zjawiska jakim jest tzw. ubóstwo menstruacyjne oraz byłoby proekologiczne - kubeczki menstruacyjne to produkt wielorazowego użytku przyjazny dla skóry, jak i środowiska

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie oraz o informację, czy Ministerstwo Finansów rozważa podjęcie prac legislacyjnych i dokonanie stosownej korekty matrycy stawek VAT i klasyfikacji w ww. zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2023-02-16
Opis odpowiedzi:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 16 lutego 2023 r. zapewnił, że dostrzegając zasadność ujednolicenia stawki VAT na towary z kategorii środków higienicznych dla kobiet, w oparciu o przedstawione w wystąpieniu Rzecznika argumenty, kwestia ta zostanie poddana analizie w ramach prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia określającym zakres towarów objętych preferencyjną stawką VAT na rok 2024.