Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę Koła Gospodyń Wiejskich na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu pomocy finansowej z dnia 2022-12-21.

Adresat:
Naczelny Sąd Administracyjny
Sygnatura:
VII.612.31.2022
Data sprawy:
2022-12-21
Rodzaj sprawy:
skarga kasacyjna do NSA (NSA)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę Koła Gospodyń Wiejskich na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu pomocy finansowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 11 października 2022 r. oddalający skargę Koła Gospodyń Wiejskich w T. na decyzję Dyrektora L. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 4 maja 2022 r. w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu pomocy finansowej.

Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a. zaskarżonemu wyrokowi Rzecznik zarzucił naruszenie prawa materialnego, tj.: § 13zi ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej jako: rozporządzenie RM) poprzez jego błędną wykładnię i przyjęcie, że organizacja wydarzenia mającego na celu wsparcie lokalnej społeczności w zakresie dostępności do szczepień przeciwko COVID-19 w tym samym miejscu i czasie przez dwa koła gospodyń wiejskich nie stanowi realizacji zadania w tym przepisie określonego, polegającego na wsparciu lokalnej społeczności w zakresie dostępności do szczepień, co w konsekwencji doprowadziło do błędnego zastosowania art. 29 ust. 1 ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej jako: ustawa o ARiMR) w związku z § 13zi ust. 1 i ust. 22 pkt 1 rozporządzenia RM i wydania przez organ decyzji o obowiązku zwrotu całej kwoty pomocy finansowej jako przyznanej nienależnie.

Na podstawie art. 185 § 1 p.p.s.a. RPO wniósł o uchylenie zaskarżonego niniejszą skargą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. w całości i przekazanie w tym zakresie sprawy do ponownego rozpoznania temu sądowi.

 


Data odpowiedzi:
2024-01-12
Opis odpowiedzi:
Skarga kasacyjna uwzględniona (wyrok z 12 stycznia 2024 r., sygn. akt I GSK 110/23).
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L. Postawiony w skardze kasacyjnej zarzut należało uznać za usprawiedliwiony i skuteczny. Skarżący kasacyjnie Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczył, że w niniejszej sprawie doszło do irracjonalnej sytuacji, w której pomimo faktycznego zorganizowania wydarzeń promujących szczepienia i poniesienia przez oba koła gospodyń wiejskich kosztów na ich organizację, zostały one zobowiązane do zwrotu całości środków. Jednocześnie doprowadzono do błędnego wniosku, że w sprawie doszło do nienależnego przyznania pomocy finansowej ze środków publicznych na podstawie art. 29 ustawy o ARiMR. Taka wykładania przepisów budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia wywodzonej z art. 2 Konstytucji RP zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. W ocenie NSA, w okolicznościach faktycznych sprawy trafny jest zarzut Rzecznika o błędnym, a co najmniej przedwczesnym zastosowaniu art. 29 ust. 1 ustawy o ARiMR w związku z pkt 22 13zi rozporządzenia RM.