Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie braku możliwości kontynuowania studiów na kierunkach medycznych przez studentów uczelni ukraińskich, będących obywatelami Polski z dnia 2022-10-19.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
VII.7033.105.2022
Data sprawy:
2022-10-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie braku możliwości kontynuowania studiów na kierunkach medycznych przez studentów uczelni ukraińskich, będących obywatelami Polski.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące braku możliwości kontynuowania studiów na kierunkach medycznych przez niektórych studentów będących obywatelami Polski, którzy dotychczas kształcili się na ukraińskich uczelniach.

Rzecznik stale monitoruje kwestię zapewnienia możliwości kontynuowania studiów w Polsce przy uwzględnieniu koniczności rozwiązania szeregu praktycznych trudności związanych m.in. z brakiem dokumentów potwierdzających uzyskanie określonych efektów uczenia, różnicami w wysokości czesnego czy różnicami programowymi wymagającymi nadrobienia.

Należy docenić wysiłki Ministerstwa Zdrowia oraz polskich uczelni medycznych wychodzące naprzeciw dostrzeżonym problemom w tej wyjątkowo trudnej sytuacji. Niemniej jednak, z napływających do Biura RPO pism wynika, że nie wszyscy studenci zostali przyjęci na polskie uczelnie, czego przyczyną miały być m.in. znaczne różnice programowe. Skarżący podnoszą, że uczelnie nie zaoferowały im możliwości uzupełniania tych różnic czy nawet przyjęcia ich na niższy rok studiów z uwagi na owe różnice. Z przekazywanych Rzecznikowi skarg wynika, że studenci ci będą kontynuować studia w Ukrainie w formie zdalnej, przy czym niewykluczone, że część zajęć będzie realizowana w formie stacjonarnej w Ukrainie. W tym stanie polscy studenci są wciąż żywotnie zainteresowani możliwością kontynuacji studiów w Polsce i oczekują pomocy.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2022-11-17
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 17 listopada 2022 r. wyjaśnił, iż do wyłącznej kompetencji władz uczelni należy kwestia wyrażenia ewentualnej zgodny na przeniesienie danego studenta. Uczelnia publiczna, w ramach posiadanej autonomii, m.in. w regulaminie studiów oraz innych regulacjach wewnętrznych dotyczących funkcjonowania uczelni, określa jakie warunki należy spełnić aby uzyskać zgodę na przeniesienie. Ponadto, uczelnia, w której student ubiega się o przyjęcie na studia, przeprowadza weryfikację osiągniętych efektów uczenia się zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów lub efektach uczenia się uczelnia może zobowiązać studenta do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych. Obecnie, w resorcie zdrowia nie są planowane zmiany w prawie w zakresie działań systemowych w celu umożliwienia polskim studentom kontynuowania kształcenia.