Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego naruszenia prawa materialnego, poprzez wymierzenie wobec oskarżonego kar cząstkowych w zawyżonym wymiarze z dnia 2022-10-18.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.988.2021
Data sprawy:
2022-10-18
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego naruszenia prawa materialnego, poprzez wymierzenie wobec oskarżonego kar cząstkowych w zawyżonym wymiarze.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Ł., z dnia 29 stycznia 2021 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższy wyrok na korzyść skazanego D. J. w części dotyczącej orzeczenia o karach za przypisane przestępstwa, a określonych w punktach 1a i 2a.

Działając na podstawie art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu Rzecznik zarzucił rażące naruszenie prawa materialnego, tj. art. 37 b k.k., poprzez wymierzenie wobec oskarżonego kar cząstkowych w wymiarze po 5 miesięcy pozbawienia wolności, w sytuacji, gdy górna granica ustawowego zagrożenia za przypisane oskarżonemu czyny, spełniające znamiona z art. 280 § 1 k.k. (1 czyn) oraz art. 279 § 1 k.k. (2 czyn), uznane przez Sąd za wypadki mniejszej wagi (art. 283 k.k.), wynosiła mniej niż 10 lat, co obligowało Sąd do wymierzania kar pozbawiania wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy.

Wobec powyższego RPO wniósł o uchylenie wyroku Sądu Rejonowego w Ł. w zaskarżonym zakresie i przekazanie sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania.

 


Data odpowiedzi:
2023-01-11
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 11 stycznia 2023 r., sygn. akt. V KK 459/22).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Sądu Rejonowego w Ł. uchylił wyrok w zaskarżonej części i sprawę przekazał Sądowi Rejonowemu w Ł. do ponownego rozpoznania. SN wskazał, że art. 37b k.k. pozwala na łączne orzeczenie kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności. Przypisane skazanemu w niniejszej sprawie przestępstwa rozboju i kradzieży z włamaniem są zagrożone karą pozbawienia wolności, odpowiednio do lat 12 i do lat 10, co wskazywałoby na możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności w wymiarze do 6 miesięcy. Jednak SR zakwalifikował oba przypisane skazanemu przestępstwa jako tzw. występki wypadku mniejszej wagi, dla których ustawodawca ustanowił odrębne zagrożenie karą. Stosownie do art. 283 k.k. sprawca m.in. rozboju i kradzieży z włamaniem w postaci wypadku mniejszej wagi podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przyjęcie w ramach kwalifikacji prawnej czynu tzw. wypadku mniejszej wagi, określonego w art. 283 k.k. (w niniejszej sprawie w zw. z art. 280 § 1 k.k. i art. 279 § 1 k.k.) powoduje, na potrzeby art. 37b k.k., że karę pozbawienia wolności - obok kary ograniczenia wolności - można orzekać w wymiarze do 3 miesięcy. Skoro za każde z przypisanych przestępstw (rozboju i kradzieży z włamaniem jako wypadki mniejszej wagi) skazanemu D.J. orzeczono przy zastosowaniu art. 37b k.k kary po 5 miesięcy pozbawienia wolności, to tym samym w sposób rażący naruszono ten przepis. Samo naruszenie, z uwagi na to, że prowadziło do orzeczenia w większym niż to możliwe wymiarze kary pozbawienia wolności miało istotny wpływ na treść zaskarżonego orzeczenia. W związku z powyższym Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie w zaskarżonej części i przekazał sprawę SR do ponownego rozpoznania.