Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej z dnia 2022-08-22.

Adresat:
Naczelny Sąd Administracyjny
Sygnatura:
VII.7202.9.2020
Data sprawy:
2022-08-22
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu toczącym się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w W. ze skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 9 kwietnia 2021 r., w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oraz wniósł na podstawie art. 185 § 1 p.p.s.a o uwzględnienie skargi kasacyjnej, uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Ł.

RPO podziela zarzut naruszenia przez Sąd I instancji przepisów prawa materialnego tj. art. 47 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 poprzez błędne uznanie, że Skarżąca zgłosiła wystąpienie wyjątkowych okoliczności z przekroczeniem 10-dniowego terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Zdaniem Rzecznika Sąd I instancji mylnie łączy datę rozwiązania umowy dzierżawy przez D. G. z ustaniem realizowania planu rolnośrodowiskowego przez M. D. W dniu rozwiązania umowy M. D. nie zaprzestała realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego na gruntach należących do Wspólnoty, a w dalszym okresie dążyła do zawarcia umowy dzierżawy. Ocena, że ostatecznie nie zrealizowała wymagania rolnośrodowiskowego w roku 2016, nie wyklucza uznania, że podejmowała w tym roku starania mające na celu wywiązanie się z tego zobowiązania.

 


Data odpowiedzi:
2022-08-26
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (wyrok z 26 sierpnia 2022 r., sygn. akt I GSK 986/21).
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok; uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą Ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w P. z dnia 14 maja 2019 r.; umorzył postępowanie administracyjne. Zasadnie skarżąca zarzuca zaskarżonemu wyrokowi naruszenie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w związku z art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a. w zakresie oceny dokonanych przez organ ustaleń momentu, w którym skarżąca przestała być w stanie wykonywać swoje zobowiązanie rolnośrodowiskowe. Skoro dopiero w lipcu 2016 r. skarżąca została pozbawiona możliwości dokonania istotnej z perspektywy tego zobowiązania czynności skoszenia łąk, to od tej chwili należy liczyć termin na zgłoszenie tego faktu właściwemu organowi. Z powinności tej skarżąca się wywiązała, o czym świadczy wystosowane do organu pismo z 15 lipca 2016 r. Organ dysponując obszernym materiałem dowodowym dokonał wadliwej jego oceny. W tej sytuacji wydanie decyzji o ustaleniu kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu realizacji programu rolnośrodowiskowego było nieuprawnione, a oddalenie skargi przez Sąd Wojewódzki - nietrafne.