Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w sprawie dopuszczania do udziału w zawodach wyłącznie zawodników zaszczepionych przeciwko SARS-Cov-2 z dnia 2022-08-08.

Adresat:
Prezes Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
Sygnatura:
VII.715.48.2022
Data sprawy:
2022-08-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w sprawie dopuszczania do udziału w zawodach wyłącznie zawodników zaszczepionych przeciwko SARS-Cov-2.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na działalność Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (dalej jako: PZLA). Jak wynika z treści skarg PZLA nie dopuszcza do zawodów sportowych zawodników, którzy nie przyjęli szczepień na nieobowiązkową szczepionkę przeciwko COVID-19.

Skarżący uważają, że takie działanie Związku naruszają chronione konstytucyjnie prawo do prywatności (art. 47 Konstytucji), prawo do ochrony informacji o jednostce (art. 51 Konstytucji). Obywatele podnoszą również, że takie rozróżnienie narusza chroniony konstytucyjnie zakaz dyskryminacji (art. 32 Konstytucji).

Przyznane polskim związkom sportowym wyłączne prawo do ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związek nie budzi wątpliwości Rzecznika. Obowiązek ustanawiania przepisów bezpieczeństwa w danym sporcie i podejmowania działań, zapewniających bezpieczne warunki uprawiania wszystkich dyscyplin sportu należy do związku. Wprowadzane przez związki reguły organizacyjne powinny pozostawać jednak w zgodzie z prawem powszechnie obowiązującym, w szczególności z Konstytucją.

Mając powyższe na uwadze, kierując się troską o realizację prawa obywateli dostępu do dóbr kultury, a także zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji, Rzecznik zwrócił się do Prezesa z prośbą o udzielenie wyjaśnień w przedstawionej sprawie oraz o wskazanie podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych, dotyczących zdrowia zawodników biorących udział w rozgrywkach, o ile są one przetwarzane przez PZLA.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2022-08-19
Opis odpowiedzi:
Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w piśmie z 19 sierpnia 2022 r. wyjaśnił, że jedną z naczelnych i podstawowych zasad, którymi kieruje się Związek w swej działalności, jest organizowanie współzawodnictwa sportowego przy zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowia zawodników. Aktualnie, jednym z elementów ochrony zdrowia zawodników jest wprowadzenie zasad, które mają na celu zapobieganie, względnie minimalizację zachorowań na COVID-19. Oczywistym jest, że Związek może, a nawet powinien, we wprowadzanych regulaminach określać zasady i reguły obowiązujące w organizowanych przez siebie zawodach sportowych. Aktualnie, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce, jednym z wymogów Związku w uczestniczeniu w Mistrzostwach odbywających się w 2022 roku jest dysponowanie ważnym Unijnym Certyfikatem Covid. Brak spełnienia wymogów określonych przez Związek powoduje, że dana osoba nie jest uprawniona do uczestniczenia w Mistrzostwach. Niemniej, osoba chcąca uczestniczyć w Mistrzostwach spełnia te wymagania w sposób całkowicie dobrowolny. Prezes PZLA podkreślił, że wszelkie działania Związku mają na celu wyłącznie ochronę zdrowia sportowców i nie stanowią naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności jej Konstytucji.