Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzje organów Inspekcji Sanitarnej w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za naruszenie obowiązku kwarantanny z dnia 2022-04-08.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
V.565.243.2021
Data sprawy:
2022-04-08
Rodzaj sprawy:
skarga do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzje organów Inspekcji Sanitarnej w przedmiocie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej za naruszenie obowiązku kwarantanny.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z 8 marca 2022 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z 27 sierpnia 2020 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z 18 czerwca 2020 r., wydanych w przedmiocie nałożenia na P. B. administracyjnej kary pieniężnej w kwocie 30 000 zł (słownie: trzydzieści tysięcy złotych) za naruszenie w dniu 16 czerwca 2020 r. obowiązku kwarantanny.

Zaskarżonej decyzji RPO zarzucił, iż została wydana z naruszeniem: 1. Przepisów postępowania, a to: a) art. 156 § 1 pkt 3 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "k.p.a."), poprzez stwierdzenie, że sprawa ukarania P. B. nie została już poprzednio rozstrzygnięta inną decyzją ostateczną, czyli decyzją utrzymującą w mocy decyzję PPIS w P. z 15 czerwca 2020 r.; b) art. 107 § 3 k.p.a. poprzez brak merytorycznego uzasadnienia odmowy stwierdzenia nieważności ww. decyzji, zgodnego z zasadą budzenia zaufania sformułowaną w art. 8 k.p.a. i zasadą przekonywania sformułowaną w art. 11 k.p.a. - które miało istotny wpływ na wynik sprawy. 2. Przepisów prawa materialnego, a to art. 15zzzn ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: "ustawa o szczególnych rozwiązaniach"), poprzez przyjęcie, że przepis ten dopuszcza wielokrotne karanie obywatela w zależności od liczby zachowań (wyjść) składających się na naruszenie obowiązku kwarantanny. Wobec powyższego, w oparciu o art. 145 §1 p.p.s.a. Rzecznik zwrócił się o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości.

 


Data odpowiedzi:
2023-07-05
Opis odpowiedzi:
Skarga uwzględniona (wyrok z 5 lipca 2023 r., sygn. akt V SA/Wa 1157/22).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 8 marca 2022 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej za naruszenie obowiązku kwarantanny uchylił zaskarżoną decyzję. Trafnie podniósł bowiem RPO, iż w przypadku kary administracyjnej za naruszenie obowiązku kwarantanny ustawodawca nie przewidział specjalnego rozwiązania na wypadek ponownego popełnienia takiego samego czynu, tak jak to uczynił w odniesieniu do kar za niestosowanie się do obostrzeń epidemicznych. WSA wskazał, iż osoba będąca świadomym nosicielem wirusa SARS-CoV-2, która samowolnie opuszczałaby miejsce odosobnienia kilkukrotnie a nawet każdego dnia okresu wyznaczonego przez organ sanitarny co wyczerpywałoby znamiona przestępstwa z art. 161 k.k. groziłaby jedna kara pozbawienia wolności, a nie kilka takich kar. Biorąc pod uwagę powyższe WSA w oparciu o art. 145 § 1 pkt 1 lit. ppsa przychylił się do skargi RPO i orzekł o uchyleniu zaskarżonej decyzji.