Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mogącego mieć istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenia prawa procesowego poprzez niewłaściwe przeprowadzenie kontroli apelacyjnej oraz nienależyte rozważenie i ustosunkowanie się do podniesionych w apelacji oskarżonego zarzutów z dnia 2021-11-26.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.1087.2020
Data sprawy:
2021-11-26
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mogącego mieć istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenia prawa procesowego poprzez niewłaściwe przeprowadzenie kontroli apelacyjnej oraz nienależyte rozważenie i ustosunkowanie się do podniesionych w apelacji oskarżonego zarzutów.

Wyrokiem z dnia 3 czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy w O.M. uznał oskarżonego I.P. za winnego tego, że w dniu 28 września 2019 r. między godziną 20:00 a 20:30 w miejscowości K. groził A.L., E.L. i Ł.W. spaleniem domu i zabudowań gospodarczych, przy czym wypowiadane groźby wzbudziły w zagrożonych uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, czym wyczerpał znamiona czynu z art. 190 § 1 k.k. i za to, na podstawie art. 190 § 1 k.k., skazał i wymierzył mu karę grzywny 100 stawek dziennych po 10 złotych jedna stawka. Powyższy wyrok został w całości zaskarżony przez oskarżonego I.P. Wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2020 r., Sąd Okręgowy w O. utrzymał zaskarżony wyrok w mocy, nie uwzględniając apelacji oskarżonego.

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił przedmiotowemu orzeczeniu rażące i mogące mieć istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa procesowego tj. art. 433 § 2 k.p.k. i art. 457 § 3 k.p.k., poprzez niewłaściwe przeprowadzenie kontroli apelacyjnej oraz nienależyte rozważenie i ustosunkowanie się w części motywacyjnej uzasadnienia zaskarżonego wyroku do podniesionych w apelacji oskarżonego zarzutów, dotyczących stanu zdrowia psychicznego oskarżonego w czasie czynu i w toku postępowania sądowego , co wymagało przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego.