Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej w postaci informacji o wynagrodzeniach z dnia 2021-06-11.

Adresat:
Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sygnatura:
VII.6060.46.2021
Data sprawy:
2021-06-11
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej w postaci informacji o wynagrodzeniach.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu toczącym się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 16 października 2020 r. w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej w postaci informacji o wynagrodzeniach.

Rzecznik wniósł, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 p.p.s.a., o uwzględnienie skargi i uchylenie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w części odnoszącej się do odmowy udzielenia informacji publicznej w postaci informacji o wynagrodzeniu prezesa, wiceprezesa i głównego księgowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W ocenie Rzecznika, żądana w przedstawionej sprawie informacja o wynagrodzeniu wskazanych osób pełniących funkcję publiczną, mająca związek z pełnieniem tych funkcji, powinna zostać udostępniona w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tym samym Rzecznik wniósł o uchylenie zakwestionowanej decyzji jako naruszającej prawo dostępu do informacji publicznej. Rzecznik podkreśił, że przyjęte na gruncie orzecznictwa TK i sądów administracyjnych szerokie rozumienie pojęcia informacji publicznej, które umożliwia udostępnienie informacji o osobach pełniących funkcje publiczne stanowi przejaw zasady jawności życia publicznego i transparentności działań władzy publicznej, które to zasady legły u podstaw obywatelskiego prawa do informacji publicznej gwarantowanego przez art. 61 Konstytucji.

 


Data odpowiedzi:
2021-06-22
Opis odpowiedzi:
Stanowisko uwzględnione (wyrok z 22 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 2263/20).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji. Ponieważ zaskarżona decyzja została wydana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. w składzie trzyosobowym, czyli przez organ, który jest zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, a nie organem właściwym do załatwiania (w pierwszej instancji) wniosków o udostępnienie informacji publicznej, należało uznać, że zaskarżony akt został wydany z naruszeniem przepisów o właściwości. W konsekwencji, w myśl art. 156 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 16 ust. 2 u.d.i.p., skutkuje to jego nieważnością.