Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie dostępu do infrastruktury sportowej w czasie pandemii z dnia 2021-02-02.

Adresat:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Sygnatura:
VII.7037.3.2021
Data sprawy:
2021-02-02
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie dostępu do infrastruktury sportowej w czasie pandemii.

W ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi od zaniepokojonych rodziców, którzy wskazują, iż na skutek wprowadzonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przez Radę Ministrów, dzieci i młodzież została pozbawiona dostępu do infrastruktury sportowej i zajęć sportowych, co w konsekwencji doprowadziło do pogorszenia ich kondycji, zniweczenia dotychczas osiągniętych wyników w sporcie oraz pogorszenia stanu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Rzecznik zwrócił uwagę, iż Konstytucja w przepisie art. 73 infine gwarantuje każdemu wolność korzystania z dóbr kultury. W świetle zaś art. 31 ust. 3 Konstytucji, ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane wyłącznie w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Jednym z aspektów realizacji konstytucyjnego prawa dostępu obywateli do dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, która stanowi część szeroko pojętej kultury narodowej, chronionej przez prawo.

Rzecznikowi znane są również problemy przedsiębiorców i innych podmiotów, z jakimi borykają się z uwagi na ograniczenia wprowadzone przez Radę Ministrów uniemożliwiające im prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkową i rekreacyjną. Rozwój kultury fizycznej służy celowi nadrzędnemu, tj. profilaktyce zdrowotnej, która ma znaczenie dla ogólnego poziomu zdrowia w społeczeństwie. Z tego względu priorytetem Państwa powinna być stawianie sportu amatorskiego, zwłaszcza dzieci i młodzieży, ponad potrzeby sportu zawodowego albowiem zgodnie z art. 68 Konstytucji, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 1 Konstytucji, wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Rzecznik wskazał, iż zapewnienie jak najlepszych warunków treningowych dla polskich sportowców powinno być priorytetem nie tylko w odniesieniu do olimpijczyków, ale również innych osób uprawiających sport w sposób amatorski. Przedłużające się obostrzenia uniemożliwiają osobom dotychczas aktywnym fizycznie i jednocześnie nie spełniają kryteriów określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz w rozporządzeniach zmieniających, korzystania z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, stoków narciarskich, pomieszczeń przeznaczonych do tańca w zamkniętej przestrzeni (oprócz sportowych klubów tanecznych). Ponadto osoby nie uprawiające sportu w ramach współzawodnictwa sportowego tj. uprawiające sport rekreacyjny są obowiązane do zakrywania ust i nosa podczas wysiłku fizycznego, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży. Jednocześnie organizacja współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzeń sportowych jest dopuszczalna wyłącznie w przypadku sportu zawodowego.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionych kwestiach oraz o wskazanie, jakie plany ma Ministerstwo w zakresie odmrażania polskiego sportu oraz wsparcia sportu amatorskiego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2021-02-26
Opis odpowiedzi:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w piśmie z 26 lutego 2021 r. poinformował, że dostrzega potrzebę prowadzenia stałych działań w zakresie promocji wszelkich możliwych form aktywności oraz realizacji działalności związanej ze sportem także w czasie pandemii. Jednocześnie zaznaczył, że dynamika ,,odmrażania sportu” jest wprost proporcjonalna do sytuacji epidemicznej. Działania podejmowane w tym zakresie, m.in. stopniowe udostępnianie infrastruktury, miały na celu przede wszystkim ochronę zdrowia obywateli oraz były elementem wspomagającym uruchomienie działalności branży sportowej. Od 4 maja 2020 r. została zatem udostępniona sportowa infrastruktura zewnętrzna, natomiast od 16 maja 2020 r. udostępniono sale i hale sportowe. W oparciu o aktualne dane (tj. liczbę zachorowań, zgonów) podjęto decyzje o zaostrzeniu przepisów. Maksymalnie ograniczono możliwość zgromadzeń dotyczących działalności sportowej, pozostawiając ją dla ,,sportu wyczynowego”. Formułowane w przepisach ograniczenia nie odnoszą się do indywidualnych aktywności, które można realizować poza obiektami sportowymi. Niezależnie od tego, Minister podkreślił, że programy z zakresu upowszechniania sportu w społeczeństwie są priorytetowymi zadaniami Ministerstwa, a w roku 2021 działania te będą kontynuowane.