Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Senatu RP w sprawie braku powołania kobiet do senackiego zespołu doradców gospodarczych z dnia 2020-12-07.

Adresat:
Marszałek Senatu RP
Sygnatura:
XI.801.10.2020
Data sprawy:
2020-12-07
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Równego Traktowania
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Senatu RP w sprawie braku powołania kobiet do senackiego zespołu doradców gospodarczych.

Rzecznik Praw Obywatelskich z zaniepokojeniem przyjął wiadomość o braku reprezentacji kobiet w powołanym Zespole Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Nieobecność kobiet w składzie Zespołu utrwala stereotypowe przekonania na temat ról społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Brak ten jest tym bardziej widoczny i niewytłumaczalny, że w życiu publicznym i naukowym nie jest trudno znaleźć wybitne ekspertki i znawczynie tematyki pozostającej w zainteresowaniu Zespołu, które mogłyby zająć należne im miejsce w tym gremium. Warto bowiem pamiętać, że właściwe zabezpieczenie praw kobiet, w tym ich równego z mężczyznami udziału w życiu publicznym, wiąże się przede wszystkim z potrzebą zapewnienia im możliwości zabierania głosu w sprawach publicznych, a przez to - wpływu na podejmowane decyzje.

Przestrzeganie konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci w tym obszarze (art. 33 Konstytucji) jest zagadnieniem, które Rzecznik Praw Obywatelskich obserwuje ze szczególną uwagą. Aktywna partycypacja kobiet i mężczyzn w sferze publicznej, obejmująca równe możliwości wpływania na procesy decyzyjne dokonujące się na różnych szczeblach władzy, jest zagadnieniem o fundamentalnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Uwzględniając powyższe Rzecznik wielokrotnie kierował wystąpienia do organów władzy publicznej w przedmiocie niesatysfakcjonującej reprezentacji kobiet w procesach decyzyjnych w przestrzeni publicznej.

Równe uczestnictwo kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym to również kwestia związana ze sprawiedliwością, poszanowaniem praw człowieka i dobrymi rządami, a jego zapewnienie jest obowiązkiem normatywnym ciążącym na organach władzy publicznej.

Pomimo normatywnego zabezpieczenia równego prawa do zajmowania stanowisk czy pełnienia funkcji udział kobiet w podejmowaniu decyzji jest wciąż alarmująco niski. Kobiety stanowią połowę populacji i są bardzo dobrze wykształcone - lepiej niż mężczyźni, a wciąż nie są dostatecznie reprezentowane na stanowiskach decyzyjnych różnych szczebli i w różnych dziedzinach, w tym w sferze życia politycznego i gospodarczego, w perspektywie których należy postrzegać działalność Zespołu Doradców ds. Gospodarczych.

Rzecznik zwrócił się do Marszałka z prośbą o rozważenie przedstawionych uwag, z uwzględnieniem zobowiązań Polski w krajowym i międzynarodowym porządku prawnym do przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć oraz zapewnienia równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: