Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie realizacji obowiązku alimentacyjnego z dnia 2020-11-09.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie realizacji obowiązku alimentacyjnego.
W początkowym okresie epidemii COVID-19 Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się do resortu sprawiedliwości w licznych kwestiach, związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w dobie ograniczeń pandemicznych. Szczególnie wrażliwą, zdaniem Rzecznika, była i jest sfera stosunków rodzinnych, regulowanych przez orzeczenia sądów powszechnych, a zwłaszcza kwestii alimentów oraz kontaktów.
Obecnie, w związku z zasadniczym wzrostem liczby zakażeń, znacznie poważniejszych w skali i skutkach, wskazane przez Rzecznika kwestie alimentów i kontaktów są jeszcze bardziej istotne. Jak wynika z doniesień medialnych, kolejne sądy podejmują decyzje o zdjęciu w najbliższym okresie spraw z wokand. Stan taki może się rozszerzyć i przedłużyć. Obowiązujące podczas pierwszej fali epidemii przepisy dotyczące katalogu spraw pilnych, rozpoznawanych przez sądy powszechne w stanie epidemii, utraciły tymczasem moc prawną i nie zostały zastąpione innymi rozwiązaniami.
W związku z tym aktualny jest wniosek RPO z wskazanych na wstępie wystąpień, że w ewentualnie przygotowywanych na czas "zamknięcia" sądów przepisach katalog spraw pilnych powinien zawierać sprawy dotyczące realizacji oraz wysokości obowiązku alimentacyjnego, jak również sprawy wykonywania orzeczonych sądownie bądź ugodą kontaktów między dzieckiem a członkiem rodziny (najczęściej rodzicem).
W kwestii kontaktów wymaga również uregulowania na czas trwania stanu epidemii sprawa kontaktów transgranicznych - a konkretnie wyłączenia z obowiązku odbywania kwarantanny, w razie wydania rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie art. 46a i 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, rodziców i dzieci, wykonujących ustalone orzeczeniem sądu lub ugodą sądową kontakty transgraniczne.
Ponadto, nadal aktualnym pozostaje postulat szybkiego wprowadzenia do polskiego systemu prawnego instytucji tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie takie - właśnie w sytuacji epidemii czy innej klęski żywiołowej - pozwoliłoby na szybką reakcję właściwego ministra i zmianę wysokości podstawowych alimentów w skali kraju drogą zmiany rozporządzenia (bądź załącznika do rozporządzenia).
Zasadne wydaje się także objęcie katalogiem spraw pilnych spraw o przysposobienie, w których postępowanie jest już w fazie końcowej i do jego zakończenia wystarczy przeprowadzenie jednej czy dwóch rozpraw.
W związku z powyższym, Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra z prośbą o rozważenie zasadności podjęcia kroków legislacyjnych w opisanych powyżej sprawach oraz o poinformowanie o zajętym stanowisku.