Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącego Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS z dnia 2016-11-29.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7010.47.2016
Data sprawy:
2016-11-29
Rodzaj sprawy:
uwagi RPO do przygotowywanych (zmienianych) aktów prawnych (WL)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącego Harmonogramu realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

W trakcie spotkań regionalnych z obywatelami i przedstawicielami organizacji pozarządowych do Rzecznika dotarły informacje, że nadal istnieją miasta, w których nie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne, służące pomocą w wykonywaniu bezpłatnych i anonimowych badań na obecność wirusa HIV. Kwestia ta jest szczególnie istotna, jeśli weźmie się pod uwagę, że powszechna dostępność do tego typu badań ma być elementem efektywnej polityki państwa w zakresie profilaktyki zakażeń HIV/AIDS.

Z pewnością niepokojący jest fakt, iż w Polsce rokrocznie rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV. Co więcej, około 70% osób zakażonych nie jest tego świadoma. Osoby te mogą dalej, w sposób niekontrolowany roznosić wirus, narażając siebie i innych na utratę życia i zdrowia. Rzecznik za zasługujący na poparcie uznał postulat, aby planując zasady realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017–2021 szczególny nacisk położyć na szeroko zakrojone działania profilaktyczne, w tym podejmowanie przedsięwzięć edukacyjnych wśród m.in. personelu medycznego wszystkich szczebli.

Rzecznik zwrócił się do Ministra o zajęcie stanowiska.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-12-22
Opis odpowiedzi:
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 22 grudnia 2016 r. zgodził się z oceną Rzecznika, że niewystarczające środki finansowe przeznaczane na profilaktykę HIV i AIDS oraz dalsze ograniczenia w działalności profilaktycznej w zakresie HIV/AIDS spowodują większą liczbę nowych zakażeń, a w konsekwencji wzrost liczby osób, które będą wymagać leczenia antyretrowirusowego (ARV). Resort dostrzega wagę kontynuacji oraz intensyfikacji działań profilaktycznych, tj. kampanii edukacyjnych skierowanych do populacji ogólnej, programów redukcji szkód skierowanych do kluczowych populacji szczególnie narażonych na zakażenie, szkoleń skierowanych do wybranych grup zawodowych i społecznych oraz zwiększenia dostępności punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonujących anonimowo i bezpłatnie badania diagnostyczne wykrywające zakażenia HIV. Jednocześnie Podsekretarz Stanu podkreślił konieczność większego zaangażowania w szeroko rozumianą działalność profilaktyczną, także innych, poza Ministerstwem Zdrowia, realizatorów Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Brak dostatecznego wsparcia finansowego przez instytucje odpowiedzialne za realizację ww. programu przyczynia się do niewykorzystania potencjału merytorycznego i organizacyjnego, którym dysponują te podmioty. Tylko wspólne, podejmowane wieloaspektowo działania przyniosą wymierne skutki.