Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie egzaminów z języka polskiego dla przyszłych lekarzy z dnia 2016-02-11.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7014.6.2016
Data sprawy:
2016-02-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie egzaminów z języka polskiego dla przyszłych lekarzy.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się absolwentka zagranicznej uczelni medycznej, ubiegająca się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza.

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, osoby, które ukończyły studia medyczne w języku obcym i chcą uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza, powinny zdać egzamin z języka polskiego. Zaskoczeniem dla wnioskodawczyni było to, że wspomniany wymóg dotyczy także osób, dla których język polski jest językiem ojczystym. Obecne wymagania są niezrozumiałe zwłaszcza w przypadku obywateli polskich, którzy przed rozpoczęciem studiów medycznych kształcili się w języku polskim. Co więcej, część z tych osób zdała Lekarski Egzamin Końcowy w języku polskim albo egzamin nostryfikacyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie możliwości zmiany kwestionowanych przepisów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-02-22
Opis odpowiedzi:
Minister Zdrowia w piśmie z 22 lutego 2016 r. podzielił stanowisko RPO i zapowiedział wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach. Minister wyjaśnił, że zmiana przepisów spowodowana była licznymi sygnałami, że pośród absolwentów studiów anglojęzycznych są obywatele polscy, którzy nie znają języka polskiego albo nie znają go w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce.
Jednak mając na względzie zgłaszane do Ministerstwa Zdrowia postulaty dotyczące zniesienia obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego przez obywateli polskich i państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy władają językiem polskim w mowie i w piśmie oraz zdały Lekarski Egzamin Końcowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, prowadzone są już prace w Ministerstwie Zdrowia nad odpowiednią nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.