Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie opóźnień we wdrażaniu nowych kompetencji pielęgniarek i położnych z dnia 2015-12-14.

Adresat:
Minister Zdrowia
Sygnatura:
V.7014.68.2015
Data sprawy:
2015-12-14
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie opóźnień we wdrażaniu nowych kompetencji pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki i położne uzyskały prawo do wystawiania recept na niektóre leki, zleceń na określone wyroby medyczne i skierowań na badania diagnostyczne. Wprowadzone zmiany w przepisach ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej mają usprawnić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej oraz poprawić dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej. Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa jednak, że rozporządzenia Ministra Zdrowia wykonujące ustawę nowelizującą zostały wydane z dużym opóźnieniem, co utrudnia właściwe przygotowanie pielęgniarek i położnych do realizacji omawianych zadań. Nie uruchomiono w stosownym czasie możliwości odbycia kursu specjalistycznego będącego warunkiem realizacji nowych uprawnień, ani nie zabezpieczono na ten cel wystarczających środków finansowych. Oznacza to, że nowe uprawnienia pielęgniarek i położnych nie mogą być wdrażane w ustawowym terminie, czyli od 1 stycznia 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie informacji o przyczynach opóźnień oraz dalszych działaniach resortu zdrowia w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2016-01-07
Opis odpowiedzi:
Minister Zdrowia (07.01.2016 r.) poinformował, że wydanie rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczących nowych uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych zostało poprzedzone długotrwałym procesem uzgodnień i konsultacji społecznych, co wydłużyło proces legislacyjny. Minister podkreślił, że korzystanie z nowych kompetencji zawodowych jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem ani warunkiem wymaganym w codziennej pracy zawodowej pielęgniarek i położnych. Uprawnienia takie posiadają od wielu lat pielęgniarki w innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Nowe uprawnienia nabyły pielęgniarki i położne mające wyższe wykształcenie pielęgniarskie oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, które ukończyły stosowny kurs specjalistyczny. Według stanu na dzień 30 grudnia 2015 r. w kursach z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept na terenie całego kraju uczestniczyło 136 pielęgniarek i położnych, a 50 osób ukończyło tę formę kształcenia podyplomowego. Ponadto od 2016 r. Ministerstwo Zdrowia organizuje tego rodzaju szkolenia dofinansowane ze środków unijnych.