Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie prawa osób niewidomych do korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego w asyście psa przewodnika z dnia 2015-06-10.

Adresat:
Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Sygnatura:
V.7224.362.2014
Data sprawy:
2015-06-10
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie prawa osób niewidomych do korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego w asyście psa przewodnika.

W dniu 14 stycznia 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawiła w wystąpieniu problem braku prawnych środków działania o charakterze kontrolnym lub nadzorczym, za pomocą których organy władzy publicznej mogłyby zapewnić respektowanie przez prywatnych przewoźników wykonujących regularny przewóz osób w krajowym transporcie drogowym, prawa osób niewidomych do korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego w asyście psa przewodnika. Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poinformował w odpowiedzi o podjęciu przez Komisję prac analitycznych i koncepcyjnych mających na celu opracowanie rozwiązań legislacyjnych gwarantujących osobom niewidomym możliwość skutecznej realizacji ich uprawnienia. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o przekazanie informacji o aktualnym etapie lub wynikach zapowiedzianych prac oraz wskazanie, czy i ewentualnie kiedy, można oczekiwać wprowadzenia zmian legislacyjnych w przedstawionym zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2015-06-25
Opis odpowiedzi:
Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (25.06.2015 r.) zwrócił się do Przewodniczącego podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych oraz Pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych z prośbą o przedstawienie stanowisk w sprawie. Mając na uwadze złożoność problemu oraz przyjęty harmonogram prac Sejmu VII kadencji, w opinii Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny decyzja o podjęciu ewentualnych rozwiązań o charakterze legislacyjnym powinna zostać podjęta wspólnie przez przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej w następnej kadencji Parlamentu.