Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie zasad wydawania kart parkingowych z dnia 2014-10-22.

Adresat:
Minister Infrastruktury i Rozwoju
Sygnatura:
V.811.10.2014
Data sprawy:
2014-10-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie zasad wydawania kart parkingowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje liczne wnioski osób niepełnosprawnych o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przepisów ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m.in. regulacje określające zasady wydawania kart parkingowych. Wnioskodawcy kwestionują zgodność z Konstytucją przepisu ustawy nowelizującej, który przewiduje utratę ważności kart parkingowych z dniem 1 grudnia 2014 r. Część wnioskodawców uważa, że niekonstytucyjny jest także przepis, który nie przyznaje prawa do karty parkingowej osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, mającym obniżoną sprawność ruchową, którym dotychczas przysługiwało uprawnienie do karty parkingowej. W ocenie wnioskodawców, nowe regulacje naruszają konstytucyjną zasadę praw słusznie nabytych. Zdaniem Rzecznika zachodzą wątpliwości, czy ustanawiając nowe kryteria warunkujące otrzymanie prawa do karty parkingowej, w wyniku czego część osób niepełnosprawnych posiadających dotychczas kartę parkingową utraciło uprawnienie do posługiwania się tym dokumentem, ustawodawca dokonał dopuszczalnej ingerencji w prawa nabyte tych osób. Analiza zapisów dokumentujących przebieg procesu legislacyjnego prowadzi do wniosku, że ograniczenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania karty parkingowej miało na celu zagwarantowanie osobom mającym zasadnicze problemy z poruszaniem się rzeczywistej możliwości korzystania z miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych poprzez zmniejszenie ilości kart parkingowych znajdujących się w obiegu, a w szczególności wyeliminowanie z obiegu kart podrobionych oraz wystawionych na osoby, które już nie żyją. Zamiar zracjonalizowania zasad wydawania kart parkingowych w celu wyeliminowania nadużyć i zagwarantowania realnej możliwości korzystania z przywilejów związanych z posiadaniem karty nie uzasadnia jednak znoszenia praw słusznie nabytych. W celu wyeliminowania nieprawidłowości, ustawodawca powinien stosować w pierwszej kolejności środki mniej ingerujące w prawa obywateli, a dopiero wówczas, gdy okażą się one nieskuteczne, korzystać ze środków o większej dolegliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2015-03-03
Opis odpowiedzi:
Minister Infrastruktury i Rozwoju (03.03.2015 r.) przedstawił stanowisko Prezydium Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, zgodnie z którym nowe regulacje w żaden sposób nie naruszają konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych. Ustanawiając nowe, znacznie zaostrzone kryteria warunkujące otrzymanie karty parkingowej, ustawodawca nie przekroczył granicy dopuszczalnej ingerencji w prawa nabyte osób niepełnosprawnych. Resort infrastruktury podziela powyższą opinię, wskazując, że ograniczenia kategorii osób niepełnosprawnych uprawnionych do otrzymania karty parkingowej zmierzają do tego, aby ochrona osób o znacznej lub szczególnej niepełnosprawności i ograniczonych możliwościach samodzielnego poruszania się miała charakter ochrony efektywnej. Ograniczenie takie należy więc uznać za uzasadnione. Przyjęte zmiany legislacyjne mają charakter kompleksowy przewidując, oprócz wspomnianego ograniczenia, szereg rozwiązań, które mają na celu zapewnienie, że osoby najbardziej potrzebujące wsparcia w postaci możliwości korzystania z karty parkingowej, będą mogły swoje uprawnienie realizować.