Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Polski Język Migowy zostanie uwzględniony w planowanym na ten rok Narodowym Spisie Powszechnym

Data:
Tagi: Głusi
  • Osoby głuche skarżyły się, że ankieta Narodowego Spisu Powszechnego planowanego na rok 2021 nie uwzględnia Polskiego Języka Migowego (PJM) jako języka kontaktów domowych
  • RPO zapytał prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o możliwość uwzględnienia PJM jeszcze w tym spisie
  • Mamy odpowiedź: będzie można wskazać PJM jako używany język. Dodatkowo na PJM zostaną także przetłumaczone pytania ze spisu

Jak informuje GUS Polski Język Migowy został wprowadzony do słownika języków zastosowanych w spisie. Osoby, które będą chciały zadeklarować PJM jako język używany w domu, będą miały możliwość wyboru pozycji „polski język migowy”. Dodatkowo będzie można także wybrać ze słownika języków pozycję „inny” i samodzielnie wprowadzić nazwę właściwego języka.

Prezes GUS podkreślił również, że w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 została także uwzględniona kwestia niepełnosprawności (zarówno potwierdzonych orzeczeniami jaki i deklarowanych). Informacje te będą jednak gromadzone na zasadzie dobrowolności, bowiem zgodnie z art. 51 Konstytucji nikt nie może być zobowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby, a władze nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne.

Informacje te potwierdził także Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego Dyrektor Centralnego Biura Spisowego, który wskazał również na wiele udogodnień uwzględniających potrzeby osób starszych oraz z niepełnosprawnościami. Z korespondencji wynika też, że pytania spisowe zawarte w formularzu będą przetłumaczone na PJM i w takiej formie opublikowane zostaną na stronie NSP 2021, zatem możliwość samospisu będą miały również osoby głuche i niedosłyczące. Głusi oraz niewidzący, po uprzednim zgłoszeniu takie potrzeby (3 dni przed wizytą), będą mogli uzyskać wsparcie oraz wszelkie informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego 2021 bezpośrednio w urzędzie gminy/miasta.

Dodatkowo osoby, które nie posiadają warunków techniczno-materialnych lub dostępu do internetu będą mogły skorzystać bezpłatnie z pomieszczeń spisowych wyposażonych w sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, w najbliższym urzędzie gminy, miasta lub urzędzie statystycznym, gdzie powinien być zapewniony swobodny dostęp (architektoniczny i komunikacyjny) oraz obsługa i pomoc w samospisie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Jak informuje Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego na stronie internetowej spisu dostępny jest także spot przetłumaczony na język migowy. Opracowano również ulotki dostępne w wersji dla osób niedowidzących i posługujących się alfabetem Braille’a oraz spoty telewizyjne z audio deskrypcją i napisami.

XI.520.1.2021

Załączniki:

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski