Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wziął udział w konferencji poświęconej wyzwaniom interwencji kryzysowej

Data:

4 października 2022 r. RPO Marcin Wiącek wziął udział w konferencji nt. „Wyzwania Interwencji Kryzysowej we Współczesnym Świecie” zorganizowanej przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie w dniach 4-6 października. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Biura RPO.

Wystąpienie RPO

W wystąpieniu na otwarcie konferencji Rzecznik przypomniał, że interwencja kryzysowa jest świadczeniem mającym na celu pomoc ludziom potrzebującym wsparcia, dotkniętym wykluczeniem, ofiarom przemocy, ludziom, których godność została naruszona.

Wskazał na konieczność dyskusji nad poprawą funkcjonowania takich instytucji jak ośrodki interwencji kryzysowej czy domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Mówił o najważniejszych problemach związanych z tematem konferencji, które pojawiają się w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Interwencja kryzysowa powinna być dostępna dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od województwa czy od odległości od czyjegoś domu do dużego miasta – podkreślił i zwrócił uwagę, ze tak jednak nie jest, bo w ponad połowie powiatów nie ma ośrodków interwencji kryzysowej. Istnieją też całe województwa, w których nie ma domów dla matek i kobiet w ciąży.

Zaznaczył, ze przyczyn takiej sytuacji jest wiele, ale wiążą się one między innymi z ogólnym problemem przypisywania samorządom kolejnych zadań, bez równoczesnego zapewnienia odpowiednich środków finansowania.

Drugim problemem, na który zwrócił uwagę Marcin Wiącek, jest kwestia niewystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry i niskich wynagrodzeń.

- Pamiętajmy, że pomoc drugiemu człowiekowi oznacza potrzebę posiadania odpowiednich kwalifikacji. Nie tylko merytorycznych, ale również wrażliwości i empatii – mówił Rzecznik wskazując, że efektywne funkcjonowanie interwencji kryzysowej wymaga zainwestowania w ludzi.

- Nawet najlepsze prawo nie zrealizuje zakładanego celu, jeśli nie docenimy ludzi, którzy prawo to mają w praktyce wykonywać - podkreślił.

Zwrócił również uwagę na brak jasnych standardów prawnych, jakim powinny odpowiadać ośrodki interwencji kryzysowej. Skutkuje to tym, że część placówek nie jest dostosowana do potrzeb ludzi najsłabszych, przede wszystkim tych z niepełnosprawnościami.

- Trzeba też pamiętać o tym, że ludzi podatnych na popadnięcie w kryzys, wymagający interwencji, przybyło w naszym kraju w związku z falą uchodźców z Ukrainy – mówił wskazując m.in. na kobiety i dzieci dotknięte traumatycznymi doświadczeniami wojennymi.

Zauważył również, że szczególną opieką powinno się otaczać kobiety i dziewczęta. To one są najczęściej ofiarami przemocy domowej, której skala ostatnio zwiększyła się, co było jednym z efektów pandemii koronawirusa.

Zobowiązał się, że wszystkie głosy, jakie będą podnoszone w dyskusjach na konferencji, zostaną przeanalizowane przeze Rzecznika i specjalistów z biura. 

- W ramach ustawowych kompetencji RPO - podejmiemy stosowne działania – zapewnił Rzecznik i przypomniał, że naszym wspólnym obowiązkiem jest pomoc ludziom najbardziej wrażliwym, znajdującym się w kryzysie.

- Chciałbym serdecznie podziękować obecnym tu wszystkim Państwu, którzy w swojej codziennej pracy pomagają osobom potrzebującym wsparcia w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – mówił Marcin Wiącek. 

Dodał, że o godności, wolnościach i prawach człowieka dużo czytamy w książkach i słuchamy w przemówieniach. - To jednak dzięki takim ludziom, jak Państwo, te wartości są wdrażane w praktyce. To wy ratujecie życie i zdrowie potrzebujących – zaznaczył.

- Życzę Państwu wielu godzin dobrych dyskusji i owocnej debaty. Dzięki takim spotkaniom, jak dzisiejsze, świat może być lepszy, a godność człowieka może być efektywniej chroniona. Dziękuję Państwu za to – zakończył swoje wystąpienie.

Tematyka konferencji

W trakcie konferencji zaplanowano wykłady i dyskusję na temat m.in. przemocy domowej wobec kobiet, przemoc wobec osób starszych czy wsparcia dla interwenientów. Dyskutowano również jak chronić dzieci przed przemocą w rodzinie oraz o najczęstszych przyczynach, jak uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, oraz o profilaktyce. W ramach konferencji zaplanowano również warsztaty poświęcone poruszanym zagadnieniom.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski