Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Do sanatorium nie można zabrać dorosłego dziecka z niepełnosprawnością [AKTUALIZACJA] Małżeństwo z dorosłym synem z niepełnosprawnością może skorzystać z sanatorium

Data:
  • Kobiecie odmówiono zakwaterowania jej i małżonka (mają odbyć turnus finansowany ze środków publicznych) oraz ich pełnoletniego syna z niepełnosprawnością (ma odbyć turnus wspólnie z rodzicami, tyle że na zasadach komercyjnych) w jednym pokoju.
  • Może to doprowadzić do odstąpienia od uzyskania świadczenia sanatoryjnego
  • Małżeństwo nie jest w stanie zapewnić opieki nad synem podczas swojego pobytu w sanatorium i – jeżeli nie będzie on mógł odbyć turnusu wraz z nimi – będą musieli sami zrezygnować z jego odbycia

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się kobieta w sprawie dotyczącej pobytu jej i jej rodziny w sanatorium, planowanego na koniec września br. Problem, z jakim się zwróciła sprowadza się do braku możliwości zakwaterowania jej i małżonka (mają odbyć turnus finansowany ze środków publicznych) oraz ich pełnoletniego syna z niepełnosprawnością (ma odbyć turnus wspólnie z rodzicami, tyle że na zasadach komercyjnych) w jednym pokoju. Pokoje 3-osobowe w placówce, w której ma się odbyć turnus zarezerwowane być mają wyłącznie dla pacjentów „NFZ-owskich”, a syn małżeństwa będzie pacjentem komercyjnym.

Trywialny wydawałoby się problem „organizacyjny”, w praktyce może doprowadzić do odstąpienia od uzyskania świadczenia sanatoryjnego. Małżeństwo nie jest bowiem w stanie zapewnić opieki nad synem podczas swojego pobytu w sanatorium i – jeżeli nie będzie on mógł odbyć turnusu wraz z nimi – będą musieli sami zrezygnować z jego odbycia.

RPO prosi o rozwiązanie przedstawionego problemu.

Odpowiedź na pismo RPO: Małżeństwo z dorosłym synem z niepełnosprawnością może skorzystać z sanatorium

Syn małżeństwa jest osobą z niepełnosprawnością, leżącą, niezdolną do samoobsługi, wymagającą całodobowej opieki a zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5.I.2012r. pacjent niezdolny do samoobsługi i samodzielnej egzystencji, nie może odbywać leczenia w warunkach sanatoryjnych.

Sanatorium przychyliło się jednak do prośby i przyjmie na zasadach komercyjnych syna kobiety po dostosowaniu pokoju do ich potrzeb. Sanatorium nie posiada kadry medycznej posiadającej kwalifikacji do pracy z takimi pacjentami, nie zapewnia również całodobowej opieki lekarskiej. Baza hotelowa sanatorium nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych w tak ciężkim stanie, jednakże sanatorium podejmie działania aby umożliwić małżeństwu pobyt w swoim obiekcie oraz korzystanie z pełnego leczenia mimo konieczności pełnienia przez nich stałej opieki nad synem. 

V.7010.117.2021

Załączniki:

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Paulina Modrzecka
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź na pismo
Operator: Monika Okrasa